درباره کولوسئوم

کولوسئوم

تماشاخانه ای در شهر رم درایتالیا است. کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بوده‌است. که نام اصلی آن آمفی تئاتر فلاویان بوده و بعدا به اسم کولوسئوم تغییر نام پیدا کرده است . 

این آمفی تئاتر دارای ۸۰ ورودی به طول ۱۸۹ متر و  ارتفاع ۴۸ متر می باشد . این بنا در گذر زمان دچار آسیب های فراوانی شد اما بیشترین تخریب در زلزله‌های سال ۸۴۷ و ۱۲۳۱ میلادی به این بنا وارد شد . 

امروزه بیش‌تر کولوسئوم را با تاریخ خونین نبرد گلادیاتورها در آن می‌شناسند. در کولوسئوم گلادیاتور با یکدیگر یا با حیوانات وحشی می‌جنگیدند و اسباب سرگرمی تماشاچیان خود را (که اغلب از اشراف بودند) فراهم می‌کردند. برخی اعدام‌ها (مانند اعدام با رهاسازی حیوانات وحشی) نیز در کولوسئوم انجام می‌شده‌است. و بازدید این مراسم ها که گاهی به صد روز طول می کشید ، برای رومیان منطقه رایگان بوده است . 

 

زمان ساخت کولوسئوم مربوط به دوره‌ی امپراطوری وسپاسیان است که در زمان تیتوس آغاز شد و بعدا توسط برادرش دومیتیان به اتمام رسبد . 

این بنا در سال ۸۰ بعد از میلاد مسیح شروع به ساخت شد . 

این بنا در سال ۱۹۹۰ در آثار جهانی یونسکو ثبت شد و  از سال ۲۰۰۷ جزو عجایب هفتگانه جهان به شمار می رود .  دارای چهار طبقه بوده که طبقه‌ی بالایی آن شامل صندلی‌هایی برای زنان و فرودستان جامعه  بود و  پایین‌ترین طبقه برای شهروندان برجسته‌ی روم استفاده می شد .  در زیرزمین آن، اتاق‌ها و قفس هایی با دستگاه‌های مکانیکی برای نگهداری حیوانات وحشی وجود داشت. که این حیوانات برای مبارزها با  بالابر هایی به وسط میدان جنگ می آمدند. 

 

 این مکان هر روزه به‌ استثنای ۲۵ دسامبر و اول ژانویه، به روی همه گردشگران باز است. برای بازدید از این مجموعه می‌توانید از ۸:۳۰ صبح تا ۵ در زمستان و ۷:۳۰ در تابستان مراجعه کنید.

گالری تصاویر

    • La Griffe Roma – MGallery by Sofitel