استونی (اروپا)

استونی، شرق اروپا

زنانه‌ترین کشور دنیا

«دخترا شیرن/ پسرا شیرن». حتما شما هم در دوران کودکی جملاتی از این قبیل و با موضوع دوگانه جنسیتی شنیده‌اید. دوگانه جنسیتی که در آن، هر جنسی سعی می‌کند خود را به گونه‌ای برتر نشان دهد. با این حال در این رقابت‌ها و شاید کل‌کل‌ها هیچ وقت صحبت از تعداد نشده چرا که در یک جامعه معمول، میزان مردان و زنان برابر است.
 
البته آمارهای دقیق نشان می‌دهد معمولا مردان کمی بیش از زنان هستند، اما چنین مساله‌ای به چشم نمی‌آید. (هرچند در دانشگاه‌های فعلی ایران، کمتر بودن آقایان بشدت به چشم می‌آید.) با این حال کشورهایی هستند که از حد معمول آن طرف‌ترند. برخی از آنان خیلی مردانه و برخی دیگر خیلی زنانه‌اند. در این مطلب نگاهی داریم به این کشورها. نگاه مبسوط‌تری هم داریم به سرلیست این کشورها که نامش استونی است.

زنانه‌ترین کشور جهان

استونی را زنانه‌ترین کشور جهان گفته‌اند. کشوری که در آن به ازای هر ۸۴/۰ مرد یک زن وجود دارد و معنای این حرف این است که به ازای هر ۱۰۰ زن، ۸۴ مرد وجود دارد. البته در نسل جدید استونی‌ها، وضعیت بهتر شده و حالا به ازای هر ۱۰۰ زن، ۱۰۶ مرد وجود دارد. با این حال در میان افراد ۶۵ ساله و بیشتر، وضعیت آن‌ قدر از حالت طبیعی خارج می‌شود که به ازای هر یک مرد، ۲ زن وجود دارد. یکی از دلایل اصلی این موضوع امید به زندگی بالاتر زنان در این کشور است که ۱۱ سال بیش از مردان است. البته نباید تاثیرات واقعه مهیبی چون جنگ جهانی را هم بر وضعیت جنسیتی در میان سالمندان نادیده گرفت.

استونی چطور جایی است؟

استونی یکی از کشورهای شرق اروپاست که مساحتی به اندازه استان آذربایجان شرقی دارد و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این مساحت زندگی می‌کنند. پایتخت این کشور تالین است و اتفاقا توریست‌هایی که بخواهند به استونی سفر کنند معمولا این شهر را برای دیدن انتخاب می‌کنند.

ژاله ابراهیمی، راهنمای تورهای گردشگری و وبلاگ‌نویسی که هلسینکی، پایتخت فنلاند با کشتی مسیر ۸۰ کیلومتری را تا تالین پیموده درباره این شهر می‌گوید: تالین، قدیمی‌ترین پایتخت اروپای شمالی است و در سال ۲۰۱۱ (همراه تورکو در فنلاند) پایتخت فرهنگی اروپا بوده است. منطقه قدیمی شهر تالین با خانه‌های کوچک قرون وسطایی، جوان‌هایی با لباس‌های محلی و شور و هیاهوی مردم در رستوران‌های سنتی‌اش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

یک منطقه سنتی دیدنی

وقتی به این بخش قدیمی شهر رسیدیم، انگار وارد یکی از افسانه‌های اروپایی شده‌ایم. یکی از مهم‌ترین بناهای دیدنی در این شهر، کلیسای جامع تالین است که به نام کلیسای الکساندر نوسکی هم نامیده می‌شود. این کلیسا هرچند به سبک کلیساهای قرن ۱۷ روسیه ساخته شده، اما چندان قدیمی نیست و ساخت آن در سال ۱۹۰۰ به اتمام رسیده است. این کلیسا روی تپه‌ای واقع شده که به تومپکا معروف است. از آنجا هم راهی میدان شهرداری، که همان میدان اصلی شهر قدیم است، شدیم. در اروپا در شهرهایی که بافت‌های قدیمی دارند، از این بافت حفاظت می‌شود و در بخش‌های بزرگی از شهر تالین که جزو منطقه قدیمی هستند، عبور و مرور هر گونه وسیله نقلیه ممنوع است.

گالری تصاویر